close
تبلیغات در اینترنت
منابع مطالعه تاریخی و تحلیلی قیام امام حسین علیه السلام

هیئت المهدی
منابع مطالعه تاریخی و تحلیلی قیام امام حسین علیه السلام چرا امام حسین علیه السلام قیام کرد ؟   به ادامه مطلب بروید.آذرخشي ديگر از آسمان كربلا مصباح يزدي، محمدتقي، قم، مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني رحمه الله چاپ سوم، 1379، 239 ص. مجموعه چند سخنراني در تحليل قيام عاشورا و بيان اهداف امام حسين عليه السلام از اقدام عليه يزيد است. نويسنده به منظور زدودن برخي شبهات موجود راجع به بزرگداشت عاشورا و علل و زمينه هاي بروز آن و گريه و عزاداري بر امام حسين، مجموعه حاضر را تدوين كرده است. وي به روش تحليلي…
قالب وبلاگ
پشتيباني آنلاين
آرشيو
پیغام مدیر سایت
سلام دوست من به سایت هیئت المهدی خوش آمدید لطفا برای استفاده از تمامی امکانات

دانلود فایل , شرکت در انجمن و گفتگو با سایر اعضا در سایت ثبت نام کنیداانجمن پاسخگویی به شبهات دینی

منابع مطالعه تاریخی و تحلیلی قیام امام حسین علیه السلام

چرا امام حسین علیه السلام قیام کرد ؟

 

به ادامه مطلب بروید

.آذرخشي ديگر از آسمان كربلا
مصباح يزدي، محمدتقي، قم، مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني رحمه الله چاپ سوم، 1379، 239 ص.
مجموعه چند سخنراني در تحليل قيام عاشورا و بيان اهداف امام حسين عليه السلام از اقدام عليه يزيد است. نويسنده به منظور زدودن برخي شبهات موجود راجع به بزرگداشت عاشورا و علل و زمينه هاي بروز آن و گريه و عزاداري بر امام حسين، مجموعه حاضر را تدوين كرده است. وي به روش تحليلي و با استناد به آيات و احاديث، هدف امام حسين را اجراي حدود الهي و عمل به وظيفه امر به معروف و نهي از منكر دانسته و با اشاره به مندرجات برخي روزنامه ها، از مروّجان تساهل و تسامح ديني و مردم سالاري كه اعمال خشونت را مطلقاً نفي مي كنند، به شدت انتقاد كرده است. برخي سرفصل هاي كتاب چنين است: شبهاتي پيرامون عاشورا و بزرگداشت آن، نقش عاشورا در بقاي اسلام، زمينه هاي قيام عاشورا، پيشينه تاريخي واقعه عاشورا، زمينه هاي اجتماعي انحراف جامعه، عوامل انحراف جامعه، تشابه جامعه ما با زمان امام حسين عليه السلام روش هاي به كارگيري عوامل انحراف جامعه از سوي معاويه، علل و انفعال جامعه در برابر فعاليت هاي معاويه، راه هاي مقابله با عوامل انحراف از جامعه، هدف قيام عاشورا، اصلاح مفاسد هدف اصلي قيام امام حسين عليه السلام، امر به معروف و نهي از منكر، مصاديق امر به معروف و نهي از منكر به معني عام، وظايف حكومت و مردم در شرايط حاضر و...
2.انگيزه قيام امام حسين صلوات الله و سلام عليه
ضيائي بيگدلي، محمدحسين، قم، انتشارات دارالعلم، چاپ اول، 1374، 213ص.
اين اثر مجموعه اي است كه به بررسي انگيزه هاي قيام امام حسين عليه السلام مي پردازد. برخي عناوين كتاب عبارت اند از: وظايف اوليّه پيشوايان مذهب اسلام، خلافت امام حسين عليه السلام، جريان بيعت با يزيد، نگاهي به شخصيت والاي امام حسين عليه السلام، مرگ معاويه و جانشيني يزيد، كردار و گفتار يزيد...، وظيفه امام حسين عليه السلام و قيام در برابر يزيد، رشحاتي از انگيزه اين قيام، تصميم امام عليه السلام به خروج از مدينه، اعزام مسلم بن عقيل به كوفه از سوي امام حسين عليه السلام، عزيمت امام حسين عليه السلام از مكه به عراق، توقف امام عليه السلام در كربلا، جريان شب عاشورا، روز عاشوراي حسيني، فشرده اي از وقايع بعد از شهادت امام حسين عليه السلام، قيام امام حسين عليه السلام از ديدگاه مورّخ مسيحي و...
3. امام حسين عليه السلام در جامعه ارغواني
كتاني، سليمان، ترجمه پرويز لولاور، قم، نصر، چاپ اوّل، 1378. 216 ص
اين اثر ترجمه كتاب «الحسين في حلّة البرفير» نويسند مسيحي لبناني، سليمان كتاني است كه برگردان فارسي آن با عنوان امام حسين عليه السلام در جامعه ارغواني سامان يافته است. شيوه نگارش كتاب، تحليلي و نثر آن توصيفي است. كتاب به تحليل عوامل و منشأ تاريخي نهضت عاشورا پرداخته است. نويسنده در اين راستا وقايع تاريخي را از زمان پيامبرصلي الله عليه وآله وسلم تا پديد آمدن حادثه عاشورا مورد بررسي قرار داده است. وي تلاشهاي منافقان و تعصبات جاهلي و قبيله اي از جمله علل محروم شدن اهل بيت عليهم السلام از حقوقشان به شمار رفته است. عناوين مطرح شده در اين كتاب عبارتند از: توطئه هاي مخالفان رسالت و امامت در زمان پيامبرصلي الله عليه وآله وسلم و حجةالوداع و سرپيچي از لشكر اسامه، انحراف در مسئله گزينش رهبري و خلافت بعد از وفات پيامبرصلي الله عليه وآله وسلم، چگونگي انتخاب خلفاي اول و دوم، شوراي شش نفره عمر در محروم كردن اهل بيت عليهم السلام از خلافت، خلافت عثمان و تلاش گسترده تر امويان در مقاصد غير اسلامي، كارشكني ها عليه استقرار حكومت عادلانه علي عليه السلام، تحميل صلح به امام حسن عليه السلام، جنايات معاويه و يزيد و سرانجام پديد آمدن نهضت خونين كربلا.
4.
امام حسين عليه السلام از زبان استاد شهيد مرتضي مطهري رحمه الله
عزيزي، عباس، قم، انتشارات صلاة، چاپ اول، 1381، 415 ص.
نويسنده كتاب با الهام از اين سخن فقيه فرزانه حضرت امام خميني رحمه الله كه آثار استاد شهيد مطهري را از مهمترين آثار اسلامي دانسته، استخراج نظرات آن استاد شهيد و تدوين و تبويب مجموعه آثار ايشان درباره امام حسين عليه السلام را سرلوحه كار خويش قرار داده است. اين اثر از بيست و پنج فصل تشكيل شده كه عناوين آن عبارت اند از:
فضايل امام حسين عليه السلام، فلسفه قيام امام حسين عليه السلام، آگاهي و اشتياق امام حسين عليه السلام به جهاد و شهادت، شخصيت حماسي حسين عليه السلام، كربلا تجلي گاه فضائل اخلاقي، نماز و عبادت امام حسين عليه السلام، خصايص و فضايل اصحاب و ياران امام حسين عليه السلام، فضايل و مصايب خاندان ابي عبدالله الحسين عليه السلام، ويژگي هاي پيام و شعارهاي نهضت حسيني، مقايسه شرايط زماني امام حسن عليه السلام با امام حسين عليه السلام، مقايسه مقتضيات و شرايط زمان امام حسين عليه السلام با ساير ائمه، مقايسه نهضت امام حسين عليه السلام با ساير نهضت ها، تحليل ماهي نهضت و حادثه عاشورا، ويژگي هاي مكتب حسيني، درس هاي نهضت عاشورا، رمز جاودانگي نهضت حسيني، فلسفه گريستن بر مصايب حسين عليه السلام، تأثير خون در اشاعه نهضت حسين عليه السلام، تاثير و نقش زنان در حادثه كربلا، نقش امام سجاد در تبليغ نهضت عاشورا، جنبه هاي گوناگون تبليغ در نهضت حسين، بررسي شخصيت پليد قاتلين حسين بن علي عليه السلام، آثار و نتايج نهضت حسين عليه السلام، تحريفات عاشورا و فلسفه احياء فرهنگ عاشورا و اقامه سنّت عزاداري.
5.
ارزيابي انقلاب امام حسين عليه السلام از ديدگاه جديد
شمس الدين، محمدمهدي؛ مترجم: مهدي پيشوايي، تهران، مؤسسه فرهنگي هنري الست فردا، چاپ اول، 1379، 285 ص.
نويسنده در اين اثر طي سه بخش اصلي به ارزيابي و تبيين نهضت عاشورا برآمده است. در بخشي از كتاب آمده است: اگر مبدأ انقلاب امام حسين عليه السلام را سال 60 يا 61 هجري بگيريم، سخت اشتباه كرديم. مبدأ انقلاب امام حسين عليه السلام سال 60 هجري نبوده، بلكه سال هاي پس از وفات پيامبرصلي الله عليه وآله وسلم بود... انقلاب خونين امام حسين عليه السلام حلقه اي از زنجير حوادث بود كه يك سر آن به فاجعه كربلا و سر ديگر آن به ماجراي سقيفه منتهي مي شد و اين حلقه در كربلا نيز خاتمه نيافت، بلكه سرچشمه انقلاب و قيام هاي خونين ديگري گرديد، نگارنده در بخش نخست «شرايط سياسي و اجتماعي انقلاب امام حسين عليه السلام» را ذيل اين مقولات بررسي مي كند: سرچشمه انحراف، منطق سقيفه، روش عمر در تقسيم بيت المال، مسئله شوري، نتايج زيان بار شورا، سياست مالي و اداري عثمان، تسلط بني اميه، سياست هاي معاويه، و حكومت معاويه و... در بخش دوم «موجبات و انگيزه هاي انقلاب» با مباحثي از اين دست ارزيابي مي شود:
روش امام حسين در برابر سياست بني اميه، عواملي كه امام حسين را وادار به صلح با معاويه كرد، ويژگي هاي يزيد، عكس العمل امام حسين عليه السلام در برابر وليعهدي و بيعت با يزيد، انگيزه هاي انقلاب حسين از نظر افكار عمومي، و راز مخالفت حسين با حكومت يزيد و....
بخش سوم به تبيين «آثار و نتايج انقلاب امام حسين عليه السلام در حيات جامعه اسلامي» اختصاص يافته است. برخي مباحث اين بخش عبارت اند از: قطع نفوذ ديني امويان، بيداري مسلمانان، رسوايي يزيد، شروع انقلاب هاي زيد بن علي، ابي السريا، عبدالرحمن ابن اشعث، و قيام مختار و...
6.
انگيزه هاي قيام عاشورا
دشتي، محمد، قم، مؤسسه تحقيقاتي اميرالمؤمنين عليه السلام، چاپ اول، 1376،250 ص.
در زندگي فردي و اجتماعي انسانها همواره تحولات و دگرگونيهاي فراواني رخ مي دهد كه بسياري از آنها قابل ارزيابي و دقّت است و براي آيندگان بهترين آموزگار و معلم ارزش هاست، و براي پندآموزان و انسان هاي تشنه حقيقت، عبرت آموز است كه نبايد از كنار حوادث و رويدادهاي تاريخي گذشتگان به سادگي عبور كرد. حادثه عظيم عاشوراي حسيني نيز يكي از تحوّلات مهم سياسي تاريخي بشريت، و يكي از رويدادهاي بي نظير در تداوم خط رسالت پيامبران آسماني است كه بايد بدرستي تجزيه و تحليل گردد و به خوبي مورد ارزيابي قرار گيرد و علل و انگيزه هاي آن، با روشهاي صحيح تحقيق، كشف و شناسايي شود تا همواره بهترين الگو و عاليترين سمبل آزادگي و روشن ترين راه آزادي باقي بماند و بشريّت را به راه نجات و اميدواري، به تكامل و رستگاري رهنمون گردد.
با بررسي صحيح تحولات بشري و قيام ها و نهضت هاي سياسي، عوامل گوناگوني را مي توان كشف و شناسايي كرد مانند: علل و عوامل سياسي، علل و عوامل حكومتي، علل و عوامل جغرافيايي، علل و عوامل رواني و اخلاقي، علل و عوامل نظامي و توسعه طلبي هاي ميليتاريستي، علل و عوامل اقتصادي، علل و عوامل علمي و فرهنگي.
از اين رو ارزيابي قيام عاشورا، از يك هدفداري خاصّي برخوردار است و انواع پيام هاي ارزنده سياسي، معنوي، عقيدتي را به همراه مي آورد. عبرت آموز و سرنوشت ساز است، الگوي آزادگان و سمبل آزادي است، محرومان را به مبارزه و تلاش وا ميدارد و روح ظلم ستيزي و شهادت طلبي را تقويت مي كند .
در آن روزگاران حساس، يزيد با اراده و اختيار براي استحكام حكومت خود، و تداوم هواپرستي و سلطه گري امويان، خود را از انجام آن همه جنايات ناگزير مي شمارد تا منافع امويان را با تهاجم به عترت پيامبرصلي الله عليه وآله وسلم و نابودي اركان دين تامين كند و امام حسين عليه السلام نيز در آن مقطع زماني خاص، با اراده و آگاهي، با انتخاب و آزادي، دفاع از دين و امت اسلامي را برمي گزيند، و آگاهانه شهادت را مي طلبد، و به همه دين خواهان و تشنگان آزادي نامه مي نويسد، پيام مي دهد كه راه حفظ دين و سلامت قرآن، امروز در سايه قيام و شهادت است. عناوين مطرح شده عبارت اند از: مسئله تحليل تاريخ، تحقق سيستم حكومت اسلامي...، تحقق شرائ رهبري، مبارزه با روش هاي دروغين انتخاب رهبري، حاكميت دوباره جاهليت، مبارزه با حاكميت باطل، دفاع از سلامت دين، دفاع خونين و حل بن بست ها، مبارزه با خودپرستي ها، مبارزه با مفاسد اخلاقي، مبارزه با روح ذلّت پذيري، زنده نگهداشتن سنت و احكام الهي.
7.
امام حسين عليه السلام شهيد فرهنگ پيشرو انسانيت
محمدتقي جعفري تبريزي، تهيه و تنظيم: علي جعفري، تهران: مؤسسه تدوين ونشر آثار علامه جعفري، چاپ اول، سال 1381، 638 ص.
مطالب كتاب در اصل، دست نوشته ها و متن سخنراني هاي استاد محمدتقي جعفري درباره امام حسين عليه السلام است كه مباحثي از اين دست را شامل مي شود: امام حسين عليه السلام شهيد فرهنگ پيشرو انسانيت، شهادت و ابعاد آن، اصول پنجگانه مربوط به قدرت و حق و باطل، دو ركن اساسي شخصيت هاي سازنده فرهنگ پيشرو انسانيت، معاويه كيست و كارنامه او چيست؟ اهداف و انگيزه هاي قيام حسين بن علي عليه السلام، آيا امام حسين عليه السلام مي دانست كه در اين قيام شهيد مي شود؟ و قانون حسيني.
8.
پيام عاشورا (حاوي بيش از 160 پيام از حسين بن علي عليه السلام)
نجفي، محمدصادق، قم، حوزه علميه قم، دفتر انتشارات اسلامي، چاپ اول 1377، 136 ص.
در اين مجموعه بخشي از پيام هاي حسين بن علي عليه السلام كه بيانگر اهداف قيام آن حضرت بوده، از آثار گوناگون از جمله اشعار و مراثي استخراج گرديده است. اين پيام ها ذيل بيست و سه موضوع گرد آمده كه برخي از آن عبارتند از: پيام مقاومت، دعوت به صبر، امر به معروف و نهي از منكر، استمداد، شهادت، پيروزي، اتمام حجت، شجاعت و نماز.
9.
پيام هاي عاشورا
محدثي، جواد، قم، پژوهشكده تحقيقات اسلامي نمايندگي ولي فقيه در سپاه - مديريت تحقيقات عاشورا، چاپ اول، 1377، 255 ص.
شناخت عميق زندگاني امام حسين عليه السلام و نهضت عاشورا تجزيه و تحليل ابعاد گوناگون آن از نيازهاي قطعي جامعه اسلامي است. در اين راستا مقرر گرديد يك سلسله تحقيقات گسترده و عميق پيرامون ابعاد زندگاني و قيام امام حسين عليه السلام زمينه ها و پيامدهاي آن صورت پذيرد. مديريّت تحقيقات عاشورا در پژوهشكده تحقيقات اسلامي سپاه بر آن شد تا در اين ميان گام نخست را بردارد و آنچه را از گنجينه معارف عاشورا در اين جهت برداشت مي شود به نسل پوياي انقلاب اسلامي عرضه كند. اين اثر يكي از كارهاي جنبي تدوين «دائرة المعارف امام حسين عليه السلام» است كه با همكاري جمعي از پژوهشگران در مركز تحقيقات اسلامي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در دستِ اجراست و اميد مي رود آن كار عظيم، هرچه زودتر به سامان برسد. نويسنده در اين مجموعه جهت استخراج اين درسها و پيامها از مطمئن ترين راهها از جمله سخنان و خطبه هاي امام حسين عليه السلام و ياران شهيد و بازماندگان شهداء، عملكرد، رفتار و شيوه عملي سيدالشهدا و اصحاب و خاندان او با متون و منابع معتبر تاريخي و ديني مربوط به عاشورا استفاده كرده است. عناوين كلي موضوعات از اين قرارند. پيامهاي اعتقادي، پيامهاي اخلاقي، پيامهاي زندگي بخش، پيامهاي عرفاني، پيامهاي تاريخي، پيامهاي سياسي، پيامهاي احياگري و پيام هاي بانوان.
10.
پيرامون حماسه عاشورا
شفيعي، سيدمحمد، تهران، سازمان تبليغات اسلامي، مركز چاپ و نشر، چاپ اوّل، 1374، 260 ص.
اين اثر داراي يك مقدمه به قلم حضرت آية اللّه فاضل لنكراني پيرامون «آگاهي امام حسين عليه السلام از شهادت خود در سفر به سوي كربلا» اس كه با استفاده از منابع مهم و معتبر به اثبات اين قضيه مي پردازد. نويسنده در پيشگفتار با توجه به فرمايشات حضرت امام رحمه الله مطالبي پيرامون اهميّت زنده نگهداشتن حماسه عاشورا بيان مي كند. اين اثر در يازده فصل مطالبي را پيرامون قيام امام حسين عليه السلام اختصاص داده است. كه اهم عناوين آن چنين است: قيام امام حسين عليه السلام، زمينه ها و مسائل مربوط به قبل از قيام و فساد و فتنه انگيزي حكومت بني اميه، اسوه هاي بيداري و ياران باوفاي امام، تاريخ سازان و چهره هاي برتر عاشورا، پيمان شكنان منافق و نقابدار، وضعيت اسرا در شام و مدينه، اربعين حسيني، موضع گيريهاي يزيد و كارگزارانش، در ادامه دستاوردهاي قيام امام حسين عليه السلام و برخي قيامهاي پس از آن را مورد اشاره قرار مي دهد.
11.
پيام هاي عاشورا (و جايگاه آن در نهج البلاغه)
دشتي، محمد، قم، مؤسسه تحقيقاتي اميرالمؤمنين عليه السلام، چاپ دوم، 1376، 181 ص
حادثه بزرگ عاشورا در شرايطي تحقق پذيرفت، كه مصلحان اجتماعي از درمان و اصلاح جامعه اسلامي نااميد شده و فكر مي كردند راه چاره اي وجود ندارد. حماسه عظيم عاشورا به بشريّت سرگردان و درمانده كه در برابر قدرتهاي بزرگ سلطه گر افسون شده بودند، راهي را نشان داد كه حركت آفرين و نوراني و جاودانه بود و پيام داد كه:
«مرگ سرخ به از زندگي ننگين است» خوني را در عروق بي رمق بشريّت تزريق كرد كه هرگز از حركت باز نايستاد. شوري در دلهاي آزادگان و تشنگان حقيقت نهاد كه هرگز به سردي نگراييد. شعوري به مغزها داد كه همواره راه خونين شهادت را پررهرو نگهدارند. نوري را در قلبها تاباند كه هرگز به خاموشي نگرائيد. عواطفي رادر بشريت خسته از انواع ستم برانگيخت كه همواره در تكاپوست و هراسي را در عمق وجود سلطه گران تاريخ ايجاد كرد كه همواره در وحشت و اضطرابند.
پس بايد به ارزيابي هماره اين حقيقت پرداخت. بايد ابعاد ژرف آن را به ارزيابي مدام گذاشت. بايد لحظه اي از حماسه خونين عاشورا غفلت نكرد. بايد انگيزه هاي سامان دهنده آن را دانست. بايد پديدآورندگان ايثارگر آن را شناخت. بايد امام عشق را در جاذبه هاي جاودانه عاشورا پيدا كرد كه يكي از آن نگاه ها و نگريستن ها ارزيابي پيام هاي حماسه عاشوراست. اگر پيام هاي عاشورا را بشناسيم و در زندگي خود بكار گيريم همواره در اردوي حضرت اباعبدالله عليه السلام مي توانيم وارد شويم و در برابر هر ستمكاري بخروشيم و با ديگر آزادگان شهادت طلب بجوشيم و همواره از كاسه عشق حسيني در كربلائي به دست همه تاريخ، زلال حقيقت بنوشيم و تا تجلي دوست حضرت يار(عج) در نفي بردگي ها، ذلّت و خواري ها بكوشيم. عناوين و موضوعات كتاب بدين قرارند: پاسداري از دين، زنده نگهداشتن سنّت پيامبرصلي الله عليه وآله وسلم، زنده نگهداشتن امر به معروف و نهي از منكر، تحقق مراحل نظارت ملّي، انجام روشهاي امر به معروف، اصلاح جامعه اسلامي، آينده نگري (زنده نگهداشتن فرهنگ انتظار و رجعت)، زنده نگهداشتن احكام قرآن، حفظ جايگاه رهبري در اسلام (دفاع از ولايت عترت)، شهادت طلبي.
12.
پرتوي از عظمت امام حسين عليه السلام
صافي گلپايگاني، لطف الله، قم، حضرت معصومه عليه السلام، چاپ اول، 1379، 472 ص.
اين اثر پژوهشي است توصيفي و تحليلي درباره شخصيت و قيام امام حسين عليه السلام، نويسنده در آغاز به كتابهايي كه درباره قيام امام نوشته شده، اشاره و گفته است: امروزه بيشتر از تحليل حوادث و علل و نتايج آن سخن مي رود، حال آن كه در گذشته بيشتر به توصيف حوادث پرداخته مي شد. آن گاه نويسنده افزوده است: كتابهايي كه شامل تحليل تاريخي حوادث كربلا مي باشد، نسبت به كتابهايي كه متن حوادث را نگه داري كرده، بسيار كم است. در عين حال اهميت كتابهايي كه متن حوادث را نگه داشته اند در نزد ما محفوظ است. مطالب كتاب در چهار بخش تنظيم شده است: شخصيت و فضايل حسين عليه السلام، بني هاشم و بني اميه، علل قيام حسين عليه السلام، نتايج و فوايد قيام حضرت ابي عبدالله الحسين عليه السلام. در بخش اول پاره اي از احاديث پيامبر درباره امام حسين آورده و سپس به برخي از ويژگي هاي او (مكارم اخلاق، علم، عدالتخواهي، شجاعت و..) اشاره شده است. بخش دوم درباره كارنامه بني اميّه است و در آن از رذايل معاويه و يزيد سخن رفته است. بخش سوم به علل قيام امام حسين اختصاص داده شده و استقبال از شهادت، امر به معروف و... در شمار علل قيام شمرده شده است.
نويسنده در اين بخش كوشيده است ثابت كند كه تشكيل حكومت اسلامي، با همه اهميت آن، در آن دوره ممكن نبود و امام براي آن قيام نكرد و سرانجام در بخش چهارم كتاب از نتايج و فوايد قيام امام حسين سخن رفته است؛ از جمله: نجات اسلام، بيداري شعور ديني، محبوبيت اهل بيت و عزّت بازماندگان، محكوميت بني اميّه در افكار عمومي.
13.
تكرارپذيري حادثه كربلا
رستم نژاد، مهدي، قم، ياقوت، چاپ اول، 1380، 136 ص.
در اين كتاب نخست با استناد به آياتي از قرآن كريم درباره آزمايش الهي و انواع آن سخن به ميان آمده، سپس طي سه فصل، «ولايت ستيزي» «دين ستيزي» و «تقدس زدايي» به بيان توطئه هاي منافقان در صدر اسلام عليه امام علي عليه السلام و تقدس زدايي از اصل «ولايت» مي پردازد و سير انحراف جامعه را از اسلام اصيل تا رويارويي با امام عليه السلام مورد كنكاش قرار مي دهد. آن گاه با مقايسه زمان حال با عصر امام حسين عليه السلام، موضوع «تكرارپذيري حادثه كربلا» را در عصر حاضر بررسي مي كند و در پايان نتيجه مي گيرد كه با بررسي تاريخ صدر اسلام، خصوصاً حوادث پس از ارتحال پيامبر عظيم الشأن صلي الله عليه وآله وسلم تا رويداد عاشور نشان مي دهد، چگونه اِعمال سياست هاي چهارگانه (ولي ستيزي، ولايت ستيزي، دين ستيزي و تقدس زدايي) جامعه آن روز را به سراشيبي سقوط و انحطاط كشاند، به گونه اي كه تنها پس از گذشت نيم قرن از ارتحال پيامبراكرم صلي الله عليه وآله وسلم، از اسلام جز پوسته اي نازك باقي نمانده بود. در واقع، مطالعه در تاريخ همه ملل و نحل، نشانگر همين واقعيّت است. استمرار ستيز با ارزش هاي اخلاقي و معنوي در يك جامعه، به سرعت ريشه هاي فضيلت و معنويت را مي خشكاند و جامعه در دامن بحران معنويت و فروپاشي ارزش ها مي لغزد. متأسفانه امت اسلام نيز، پس از رحلت پيامبر بزرگوارصلي الله عليه وآله وسلم به اين سرنوشت دچار شد.
14.
تأملي در نهضت عاشورا
جعفريان، رسول، قم، انصاريان، چاپ اول، 1381، 384 ص.
اين اثر ارزشمند كه به روش تحليلي و تاريخي نگارش يافته است تلاشي است در شناساندن نهضت عاشورا و آثار ارزشمند آن و از ده بخش تشكيل شده است كه عناوين آن بدين قرار است:
درباره منابع تاريخ عاشورا، زمينه هاي قيام كربلا، گزارش نامه واقعه كربلا، گزارشي ديگر از رويدادهاي كربلا، اربعين امام حسين عليه السلام، حكمت شهادت امام حسين عليه السلام، آثار نهضت امام حسين عليه السلام، مروري بر كتاب كامل الزيارات ابن قولويه، ابعاد شعاري و شكلي نهضت امام حسين عليه السلام بستر تاريخي عزاداري اهل سنت براي امام حسين عليه السلام تحريفات عاشورا، بررسي و نقد كتاب روضة الشهداء ملاحسين كاشفي.
15.
چكيده مقالات دومين كنگره بين المللي امام خميني و فرهنگ عاشورا
تهران، مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني رحمه الله، چاپ اول، 1375، 324 ص.
دومين كنگره امام خميني رحمه الله و فرهنگ عاشورا در آستانه هفتمين سالگرد رحلت حضرت امام خميني رحمه الله مصادف با 12 و 13 خردادماه 1375 همزمان با ماه محرم 1417 ه . با هدف تبيين ابعاد گوناگون فرهنگ عاشورا و تعاليم عاشورايي حضرت امام خميني رحمه الله و رسالت و مسؤوليت جامعه امروز و نسل معاصر در برابر اين فرهنگ، برگزار گرديد. كتاب حاضر دربردارنده مجموعه چكيده هاي مقالات برگزيده دريافتي از سوي كميته علمي است كه در سه بخش به ترتيب الفبايي نام نويسندگان مقالات، سامان يافته اند. بخش اول: فرهنگ عاشورا و انديشه امام خميني رحمه الله، بخش دوم: جهاد و سياست در فرهنگ عاشورا و انديشه امام خميني رحمه الله، بخش سوم: شهيد و شهادت در فرهنگ عاشورا و انقلاب اسلامي.
16.
جام عبرت: بررسي عملكرد عوام و خواص در حادثه عاشورا با تكيه بر بيانات مقام معظم رهبري(مدظله العالي)
اسحاقي، سيدحسين، قم، بوستان كتاب قم، چاپ اول، 1380، 240 ص.
مقام معظم رهبري در تحليلي جامعه شناختي از حادثه عاشورا، به نقش دو گروه خواص و عوام در اين رويداد جان گداز اشاره كرده اند. خواص، گروه پيش رو، انديشه گرا و تحليل گراست و عوام، گروه پيرو، احساس گرا و تقليدگر كه از رويدادها اثر مي پذيرد. در اين ميان، مي بينيم كه دنياگرايي، پيروي از شهوت ها و دوري از ياد خدا سبب مي شود خواص هوادار حق به گروه باطل بپيوندند و با توجيه ديني كردار خويش، عوام زودباور را به جنگ با فرزند پيامبر اسلام بكشانند. بررسي نقش و رفتار خواص و عوام در حادثه كربلا، روشن گر بسياري از حوادث واقعه و جام عبرتي براي همگان خواهدبود. اين اثر در چهار بخش تنظيم شده است. بخش اول و دوم كتاب مربوط به طرح و بررسي عملكرد و وظايف خواص و عوام در صحنه عاشوراست كه طي آن از ريشه هاي انحراف و خشكاندن كژروي ها سخن به ميان آمده است. بخش سوم، شامل توضيح آموزه ها و عبرت هاي عاشورا بوده و در بخش پاياني از رسالت آگاهان و خواص و اتخاذ الگوي صحيح در تبليغ، نكاتي مطرح گرديده است.
17.
حسين عليه السلام، عقل سرخ
رحيم پور ازغدي، حسن، تهران، سروش، چاپ اول، 1381، 128 ص
«حسين عليه السلام عقل سرخ» متن سه گفت وگو با حسن رحيم پور (ازغدي) است كه در ماه محرم سال 1380، درباره فلسفه قيام حسين بن علي عليه السلام، و نيز مصايب عاشوراي حسيني صورت گرفته است. در بخشي از كتاب آمده است: جنبش كربلا، يك عمليات استشهادي و عاشقانه بود اما صرفاً محد ود به عشق نبود، باطناً يك سلوك عارفانه الي الله بود اما امام عليه السلام به همه آثار اجتماعي و تاريخي آن، همه آثار تربيتي، سياسي و فرهنگي آن كاملاً توجه داشتند و اين سلوك عاشقانه، در عين حال يك رفتار عاقلانه بود و اصولاً عشق و عقل در منطق عاشورا، هووي يكديگر و پشت به يكديگر نيستند. عشق عاشورايي، عاقلانه است و عقل عاشورايي، عارفانه است: يك پديده است با دو بعد، يكي بعد سلوكي و رو به خدايي، و ديگري، بعد اجتماعي و رو به خلقي، و هر دو سهم و هر دو به يكديگر مربوط. محاسبه و عقلانيت در عاشورا، ترك نشد بلكه رو به اهداف الهي هدف گيري شد.
18.
حسين عليه السلام شهيد آگاه و رهبر نجات بخش اسلام
صافي گلپايگاني، لطف الله، [تهران ]، بي نا، (مركز پخش: كتابخانه صدر)، 1391 ق، 498 ص.
كتاب حاضر كه به «شهيد آگاه» نام گذاري شده است، نقدي است بر كتاب «شهيد جاويد» تاليف نعمت الله صالحي نجف آبادي، به نظر نويسنده هدف از قيام امام حسين عليه السلام شهادت بود و نه تأسيس حكومت اسلامي از اين رو كتاب شهيد جاويد، كه هدف امام را تأسيس حكومت اسلامي دانسته و نه شهادت باطل است. نويسنده در آغاز كتاب مرقوم داشته است: آنچه از اخبار صحيح متواتر استفاده مي شود اين است كه امام عليه السلام متعبّد به قيام و شهادت بوده و شهادت آن حضرت محبوب و مطلوب خداوند بوده است و تعبّد به شهادت امري بي سابقه نيست. به عبارت ديگر امام مأمور بود عليه يزيد قيام كند و ابطال حكومت او را اعلان نمايد و امتناع خود را از اين بيعت شوم، علني و آشكار سازد. همچنين نويسنده در بحث مستقلّي با عنوان «امام عليه السلام آگاه بود» با سي و سه دليل اثبات نموده است كه امام از شهادت خود در كربلا آگاه بوده و هدفش تأسيس حكومت اسلامي نبود و مي دانست كه پيروزي نظامي به دست نمي آيد. كتاب «شهيد آگاه» مانند كتاب شهيد جاويد، در پنج بخش تنظيم شده و در هر بخش به ردّ يك بخش از آن كتاب پرداخته شده است. مهم ترين انتقاد نويسنده به كتاب شهيد جاويد اين است كه تحليل آن با علم امام مناف ت دارد و از اين رو عنوان كتاب خود را شهيد آگاه گذاشته است.
19.
حماسه حسيني، جلد 3 - 1
مطهري، مرتضي، تهران، صدرا، چاپ سي و دوم، 1378، 365+294+420 ص.
اين اثر از مجموعه سخنراني ها و يادداشت هاي آيت الله مرتضي مطهري پيرامون نهضت حسيني عليه‌السلام است كه در سه جلد تدوين يافته است. محتواي آن كلامي - تاريخي است و با شيوه تحليلي ارائه شده است. اين كتاب در موضوع خود بي نظير و راه گشاست. شاخصه مهمي كه در هر سه جلد ديده مي شود مبارزه با تحريفات و ستيز با غلطاندازي هايي است كه درباره حماسه عاشورا بافته شده است. اين اثر ارزشمند از همان روزهاي نخست انتشارش مورد استقبال عالمان آگاه و جوانان بيدار واقع شده و ده ها بار تجديد چاپ و به برخي از زبان هاي زنده دنيا ترجمه و انتشار يافته است.
جلد اول اين مجموعه متشكل از سه بخش است. در بخش اول چهار سخنراني درباره «تحريفات در واقعه تاريخي كربلا» ايراد شده است. بخش دوم، متشكل از سه سخنراني تحت عنوان «حماسه حسيني» است. از آن جا كه اين عنوان، دربرگيرنده مطالب ساير بخشها نيز مي شود، اين مجموعه به همين اسم ناميده شد. بخش سوم نيز شامل هفت سخنراني درباره «عنصر تبليغ در نهضت حسيني» است. جلد دوم مشتمل بر چهار بخش است: در بخش اول هفت سخنراني استاد شهيد مرتضي مطهري به عنوان «عنصر امر به معروف و نهي از منكر در نهضت حسيني» گردآمده است. عناوين برخي از موضوعاتي كه در اين سخنراني ها مطرح شده بدين قرار است: عوامل مؤثر در نهضت حسيني، شرايط، مراحل و اقسام امر به معروف و نهي از منكر و تأثير امر به معروف امام حسين عليه السلام پس از حادثه كربلا، بخش هاي ديگر كتاب عبارت اند از:شعارهاي عاشورا، تحليل واقعه عاشورا و ماهيت قيام حسيني.
جلد سوم از مجموعه «حماسه حسيني» شامل نوشته ها و يادداشت هايي از استاد شهيد آية اللّه مرتضي مطهري است كه در ده بخش تنظيم شده است در بخش هاي مختلف كتاب، خوانندگان مي توانند با مباحث همچون: ريشه هاي تاريخي حادثه ك بلا، ماهيت قيام حسيني، عنصر امر به معروف در نهضت حسيني و تحريفات واقعه عاشورا آشنا شوند. در بخش هاي ديگري از آن نقدهاي گوناگوني بر كتابهاي «حسين وارث آدم»، «شهيد جاويد» و مقايسه بين امام حسين عليه السلام و عيسي مسيح عليه السلام صورت گرفته است.
20.
حماسه و عرفان
جوادي آملي، عبدالله، قم، اسراء، چاپ دوم، 1378. 422 ص.
محور موضوعات اثر حاضر، تبيين جايگاه عرفان و حماسه و جهاد در راه خدا و نيز هماهنگي و ارتباط اساسي اين دو نسبت به يكديگر است. به نظر مؤلف، جهاد حقيقي بدون عرفان، ناب نخواهد بود و عرفان خالص هم بدون ايثار مال و جاه و نثار جان حاصل نخواهد شد. عناوين ذيل، مباحث اصلي كتاب را تشكيل مي دهند: هماهنگي آيين اسلام با فطرت و نكاتي پيرامون آيه ميثاق، (آيه 172 سوره اعراف)، معنا و فضيلت حماسه و عرفان، ويژگيهاي عارفان، علي عليه السلام امير عارفان و سرآمد حماسه سازان، حسين عليه السلام سيد مظلومان و پيشاهنگ شهيدان، مراتب عرفان در كلمات امام حسين عليه السلام، خصايص كربلا، مظاهر عرفان در حادثه عاشورا، جلوه هاي حماسي عاشورا، حماسه امام حسين عليه السلام، حماسه هاي اصحاب، ريشه هاي تاريخي نهضت كربلا، رمز جاودانگي حماسه حسيني، فلسفه زيارت و عزاداري، شهادت آگاهانه، حماسه امام سجادعليه السلام سيد ساجدان و زينت عابدان.
21.
درسي كه حسين عليه السلام به انسانها آموخت (يك بررسي تحقيقي و جامع درباره اصيل ترين انقلاب هاي خونين جهان)
هاشمي نژاد، سيدعبدالكريم، تهران، فراهاني، چاپ پنجم، 1347، 464 ص.
اين اثر، درباره نهضت مقدس حسين عليه السلام است كه علل و زمينه هاي پيدايش نهضت كربلا را مورد تحليل قرار مي دهد. نويسنده به روش توصيفي و تا ريخي و با استفاده از كتب معتبر تاريخي به بررسي موجبات اصلي نهضت حسيني مي پردازد. مباحث كتاب در سه بخش تنظيم شده، در بخش اول، عواملي كه ضرورت نهضت حسين عليه السلام را ايجاب مي نمود - از هنگام انعقاد نطفه آن - قدم به قدم مورد تعقيب قرار گرفته و به خوبي نشان داده شد كه چگونه در آن عصر سرنوشت اسلام و قرآن، عدالت و آزادي، انسانيت و فضيلت، به آن قيام آسماني بطور مستقيم بستگي داشت.
در بخش دوم: روش و سياست خاصي كه فرزند پيغمبرصلي الله عليه وآله وسلم در آن شرايط خفقان آور و دردناك در پيش گرفت تا توانست با رهبري صحيح و همه جانبه خود جنبش خونين و انساني خويش را به ثمر برساند و آنرا از دستبرد تحريف حكومتهاي فاسد و ديكتاتور محافظت نمايد به طور كامل مورد توجه قرار داده شده است. در سومين بخش، نقش حياتي و بزرگ كاروان اسيران در به ثمر رساندن نهضت و كوششهايي كه آن دودمان فضيلت به صورت هاي گوناگون براي رسيدن به اين آرمان مقدس انجام داده اند دقيقاً بررسي گرديده و در ادامه طرح هاي مفيدي به منظور بهره برداري صحيح از نهضت در شرايط حاضر ارائه داده است، نهضت حسين عليه السلام از نظر رهبران مذهبي، علمي و سياسي جهان مبحث پاياني كتا را تشكيل مي دهد. كه اسامي اين انديشمندان عبارت اند از: مسيوماربين آلماني، مهاتما گاندي، محمدعلي جناح، لياقت عليخان، پورشو تامداس توندون، گيبون مورخ مشهور، چارلز ويكنس، توماس كارلايل، پروفسور ادوارد براون، فردريك جمس، ل.م.بويد و ژوزف فرانسوي.
22.
رسالت خواص و عبرت هاي عاشورا: نگاهي به بيانات مقام معظم رهبري(مدظلّه) به ضميمه متن سه سخنراني معظّم له
خاتمي، سيداحمد، قم، دفتر تبليغات اسلامي، چاپ پنجم، 1377، 344 ص.
نوشتار حاضر به انگيزه تبيين، توضيح و تحليل بديع و ارزشمند مقام معظم رهبري آية الله العظمي خامنه اي (مدظلّه العاللي) درباره حادثه عاشورا تدوين شده است. ايشان در رهنمودها يي كه در تاريخ 20/3/1375 در جمع فرماندهان لشكر 27 حضرت رسول صلي الله عليه وآله وسلم بيان كردند، كوتاهي خواصّ و دير به ميدان آمدن آن ها را از عوامل اصلي حادثه عاشورا برشمردند، و اين در حقيقت هشداري است براي همه عاشوراييان و خواصّ جامعه، نويسنده محترم در اين كتاب همين سخنان مقام معظم رهبري را دستمايه خويش قرار داده و با استفاده از قرآن و نهج البلاغه و نقل هاي تاريخي به شرح و تف يل آن پرداخته است. كتاب از هشت فصل تشكيل شده است كه برخي عناوين آن چنين است: عبرت آموزي در قرآن و روايات، ارتجاع، خطر بزرگ، عوامل زمينه ساز حادثه عاشورا «كنار گذاشتن وصاياي نبي اكرم صلي الله عليه وآله وسلم، رنگ باختن معنويت، افول غيرت ديني، كوتاهي خواصّ از اداي وظيفه، عوامل چرخش از موضع حق»، در پايان كتاب متن سه سخنراني مقام معظم رهبري در ديدار با نيروهاي مقاومت، بسيج، در جمع فرماندهان لشكر 27 و نمازجمعه تهران آمده است.
23.
سفر خون: نگاهي به حماسه عاشورا
محدثي، جواد، تهران، سروش، چاپ اول، 1379، 56 ص.
اين كتاب، نگاهي است گذرا به حماسه عاشورا كه با نثري ادبي - توصيفي نگاشته شده است.
نويسنده در اين اثر بخشهايي از واقعه عاشورا را به تصوير مي كشد و در برخي از قسمتها به ارائه تحليلهاي اخلاقي در اين زمينه مي پردازد. برخي از عناوين كتاب چنين است: نگاهي نو به حماسه اي كهن در كربلا، مسلم بن عقيل، پيشاهنگ شهادت، در ركاب حسين عليه السلام، به سوي عراق، وفاي ياران امام، در سايه پيام امامت.
24.
شيعه و عاشورا
مغنيه، محمدجواد، ترجمه: فيروز حريرچي، تهران، پديده، 1344، 197 ص.
نويسنده واقعه عاشورا و علل پيدايش و نتيجه آن را بررسي نموده و در بيان مطالب به آيات و احاديث و اخباري كه صحت وقوع آنها از نظر نويسنده مسلم است استناد كرده است. وي از فلسفه نهضت حسيني و جانبازي و فداكاري حسين و يارانش و علل سقوط بني اميه و تأثيري كه قربانگاه كربلا و خطبه هاي فصيح و آتشين زينب در رسوائي يزيد و دژخيمان او داشته سخن گفته است.
25.
شخصيت شناسي عاشورا
علوي، سيدرسول، قم، مركز پژوهشهاي اسلامي صدا و سيما، چاپ اول 1380، 254 ص.
مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در تحليلي جامعه شناختي از حادثه عاشورا، به نقش دو گروه عمده خواص و عوام در آن حادثه جانسوز اشاره كردند كه خواصّ، گروه پيشرو، خط دهنده و اهل فكر و تحليل بودند و عوام، گروه دنباله رو متأثر از رويدادهاي جامعه، در تجربه عاشورا مي بينيم كه دنياگرايي، پيروي از شهوات و غفلت از ياد خدا در خواصّ طرفدار حق سبب شد آنان به طرفداري از باطل برخيزند و بر اين عمل خود، توجيهي ديني هم بسازند تا عوامِ زود باور نيز به طيف باطل بگروند و به جنگ با حسين بن علي عليه السلام ترغيب شوند. بنابراين بررسي نقش و عملكرد خواص مي تواند روشنگر بسياري از حوادث واقعه باشد. نويسنده، در شرايط حساس كنوني، روزگار پر فتنه رهزنان ايمان كوشيده است تا چهره و عملكرد بعضي از خواص را كه منشاء بسياري از انحراف و فتنه ها گرديده اند را مورد تجزيه و تحليل قرار دهد. كه عبارت اند از: عبيدالله بن زياد، عمر بن سعد ابي وقاص، شمر بن ذي الجوشن، شريح قاضي، حرملة بن كاهل اسدي، خولي بن يزيد اصبحي، نسان بن انس نخعي، حصين بن نمير تميمي، شبث بن ربعي
26.
عبرتهاي عاشورا: نگاهي ديگر به «خواص عاشورايي» بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي و فرماندهي كل قوا
فروغي جهرمي، محمدقاسم، تهران، بنياد حفظ آثار و ارزشهاي دفاع مقدس، چاپ اوّل، 1377، 68 ص.
در اين مجموعه ابتدا رمز پيروزي مسلمانان صدر اسلام و رسالت جامعه اسلامي بيان شده، سپس سخناني از رهبر كبير انقلاب امام خميني رحمه الله ارائه شده است. در بخش پاياني با عنوان «عبرت هاي عاشورا» سخنان فرماندهي كل قوا آيت اللّه خامنه اي درج شده كه در آن ويژگي هاي عاشورا تشريح گرديده است.
27.
عاشورا و عبرتها: نگاهي به عاشورا از روزن زمان و مكان (جلد 1)
تدوين: مؤسسه فرهنگي قدر ولايت، تهران، قدر ولايت، چاپ اوّل، 1377، 64 ص.
در كتاب حاضر، ويژگي هاي واقعه عاشورا و نتايج و پيامدهاي آن، از جنبه هاي مختلف تحليل و ارزيابي شده است. مباحث كتاب بدين قرارند: عاشورا، تقابل انديشه هاي ناب با دلهاي چراگاه بيگانه، عاشورا، جلوه تقابل دو تفكر از دين، عاشورا تلاقي دو نگاه به رهبري، نگاه اسلام ناب و نگاه اسلام اموي، عاشورا نتيجه تعلل و كناره جويي و ترس خواص، عاشورا، مقابله سقوطكنندگان از قلّه رفيع جهاد با آنان كه بر بلنداي قلّه استوار ايستادند، عاشورا، ثمره به بار نشستن شبهه هايي كه ديندارانِ دين ناشناس، در سرزمين ايماني مردم كاشتند، عاشورا، صف آرايي مجذوبان چرب و شيرين دنيا در برابر آخرت طلبان، عاشورا، مصافِ مجاهدان امتيازطلب با مجاهدانِ في سبيل اللّه، عاشورا، محصول جدايي دين از سياست، عاشورا، تجلّي بازگشت قاعدين ديروز و بي هنران امروز به صحنه حكومت، عاشورا، آوردگاه بيعت شكنان با امامي كه به سوي خود خوانده بودند!!، و عاشورا، صحنه آزمون خواصّ و عوام. كتاب با متن سخنان امام حسين عليه السلام در روز عاشورا خاتمه مي پذيرد.
28.
عاشورا و عبرتها: نگاهي به عاشورا از روزن زمان و مكان (جلد 2)
تدوين: مؤسسه فرهنگي قدر ولايت، تهران، قدر ولايت، چاپ اول، 1378، 104 ص.
جلد دوم از كتاب «عاشورا و عبرتها» مجموعه اي از بيانات مقام معظم رهبري در باب واقعه عاشورا است كه با مقولاتي چون: عاشورا، صداي قداست زدايي و حريم شكني، عاشورا؛ نتيجه سست شدن تبعيت و پيروي از رهبري برگزيده خدا، عاشورا؛ نمادِ توسعه سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بدون محوريت ولايت و عدالت، عاشورا؛ محصولِ ضعف در دشمن شناسي و غفلت از آنها، عاشورا؛ محصولِ نداشتن تحليل صحيح و فلت از مسايل جامعه اسلامي، عاشورا؛ محصولِ فضاي مسموم و تبليغات مذموم، عاشورا محصولِ گفتمان با بددلان و معاندان و دشمنان و فرصت خواستن از آنان براي انتخاب!!، عاشورا؛ محصولِ تعطيلي فريضه امر به معروف و نهي از منكر، عاشورا؛ محصولِ رواج فساد و گناه و بي بندوباري در جامعه و سستي ايمان، عاشورا؛ نتيجه ظهور و بارور شدن انگيزه هاي مختلف در صفِ مسلمانان به طبع رسيده است.
29.
عبرت هاي عاشورا
خاتمي، سيداحمد، قم، مركز انتشارات دفتر تبليغات اسلامي، چاپ اوّل، 1379، 196 ص.
كتاب با تأثيرپذيري از مباحث جاري سياسي نگاشته شده است. مؤلف بر اين باور است كه حادثه عاشورا پنج عامل داشت كه از اين پنج عامل سه عامل در اين كتاب مورد بررسي قرار گرفته است: كنار گذاردن وصاياي پيامبرصلي الله عليه وآله وسلم، رنگ باختن معنويات پس از پيامبرصلي الله عليه وآله وسلم و افول غيرت ديني. بر اين اساس نويسنده به عبرت آموزي از حادثه كربلا توصيه مي كند. در پايان كتاب، متن دو سخنراني از مقام معظم رهبري ضميمه شده است.
30.
فتح خون، روايت محرم
آويني، مرتضي، تهران، ساقي، چاپ اوّل، 1379، 132 ص.
«فتح خون» هشتمين كتاب از مجموعه آثار شهيد سيدمرتضي آويني است. كتاب درباره نهضت كربلا، وقايع روز عاشورا و شهادت حسين عليه السلام و ياران آن حضرت است. نويسنده وقايع عاشورا من حيث المجموع از ابتدا تا انتها (البته با گزينش برخي حوادث مهم) توصيف كرده است. هدف نويسنده ارايه گزارش تاريخي از واقعه عاشورا نيست بلكه در صدد شرح ادبي و عرفاني آن واقعه بزرگ است در عين حال در برخي موارد تحليلهايي نيز از برخي حوادث ارائه كرده است.
شهيد آويني امام حسين عليه السلام را انسان كاملي مي داند (همچنان كه چنين است) كه بي حضور و وجود او حج و اعمال ديگر معناي واقعي پيدا نمي كند. او حسين عليه السلام را كعبه باطني در مقابل كعبه ظاهري كه متشكل از سنگ و آجر است قرار مي دهد و زيارت خانه خدا را بدون حضور امام عليه السلام ناقص مي داند. همچنين امام حسين عليه السلام را مظهر عشق الهي دانسته كه مصلحت انديشي هاي عقل را كنار گذاشته و به مسلخ ديدار يار رو آ ورده است گويي حسين عليه السلام در اين سياره زنداني است و بايست خود را از طريق شهادت آزاد سازد و عاشورا مسيري است كه حسين عليه السلام مي تواند به آزادي دست يابد و ديگران را نيز به اين آزادي دعوت مي كند. زيباترين بخش كتاب را مي توان «مناظره عقل و عشق» دانست كه نويسنده به خوبي از عهده آن برآمده است. از آنجا كه احساسات و عواطف مؤمنين و مؤمنات بايد نس ت به اين حادثه براي هميشه پويا بماند. اين كتاب متن خوبي براي رسيدن به اين هدف مهم است در عين حال از تحليلهاي قابل توجهي نيز بهره مند است. برخي ديگر از عناوين كتاب عبارت اند از: آغاز هجرت عظيم، كوفه، قافله عشق، در سفر تاريخ، كربلا و تماشاگر راز و....
31.
قيام جاودانه (سخني چند پيرامون «عاشورا» و آفاق آن)
حكيمي، محمدرضا، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، چاپ دوم، 1377، 232 ص.
«قيام جاودانه» مروري است بر جنبه هاي گوناگون قيام سيدالشهدا. تاثيرات عميق عاشورا بر نگرش هاي انساني و مقوله عدالت، از عمده ترين رهيافت هاي اين قيام به شمار مي آيد كه مولف با تكيه بر ان به تجزيه و تحليل «عاشورا و حكومت ها»، «دين مردمي» (اسلام و مردم) و «طاغوت زدايي» مي پردازد.
مطالب كتاب از هشت بخش تشكيل شده است كه عناوين آن عبارت اند از:
عاشورا و جهان اسلام، عاشورا و انسان نو، عاشورا و عدالت سه، عاشورا، انقلاب ها و حكومت ها، اسلام و مردم (دين مردمي)، طاغوت زدايي، تنها راه رهايي و عدالت تا محو سيماي فقر و....
32.
مدرسه حسيني
دلشاد تهراني، مصطفي، تهران، خانه انديشه جوان، چاپ اوّل، 1378، 296 ص.
«مدرسه حسيني» كتابي است كه طي آن مباحثي در باب تربيت اسلامي با عناي به احاديث و سيره عملي امام حسين عليه السلام فراهم مي آيد. در بخشي از مقدمه آمده است: «مدرسه حسيني» عنواني است براي رويكرد تربيتي به بزرگ ترين حماسه انساني؛ حماسه اي فراتاريخي و فراجغرافيايي براي دميدن روح حقيقت انساني در همگان، مدرسه حسيني، مدرسه احياي اسلام نبوي و اسلام علوي است؛ مدرسه اي كه اسلام حقيقي در آن جلوه دارد. حسين عليه السلام با بنياد گذاشتن چنين مدرسه اي اسلام را زنده كرد. مدرسه حسيني برخاسته از مدرسه تربيتي پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله وسلم و اميرالمؤمنين عليه السلام بود، مدرسه اي كه به انحراف و اضمحلال رفته بود و حسين عليه السلام آن را برپا كرد. كتاب در دو بخش تدوين شده است. ساختار مدرسه حسيني با اين مباحث: خاستگاه و شاكله مدرسه حسيني، فهم درست اسلام، جامعيت اسلام و هندسه صحيح اسلام، در بخش دوم، نوزده اصل تربيتي مدرسه حسيني به طبع رسيده كه عناوين برخي از آنها بدين قرار است: اصل حريت و آزادگي، اصل پارسايي و وارستگي، اصل عدالت خواهي و ظلم ستيزي، اصل خداپرستي و ترس ناپذيري، اصل حميت و سازش ناپذيري، و اصل غيرت ديني. هر اصل، با استناد به احاديث و حكايتي از امام حسين عليه السلام بررسي و تشريح شده است.
33.
نهضت حسيني، عزت حسيني
دلشاد تهراني، مصطفي، تهران، ذكر، چاپ دوّم، 1377، 72 ص.
در اين كتاب نگارنده بر آن است با استناد به احاديث، آيات و اشعار گوناگون، جلوه هاي تربيتي را از ديدگاه امام حسين عليه السلام تبيين نمايد. وي در اين نوشتار، ضمن بيان جايگاه عزت در تربيت و نيز ارائه مفاهيمي از اين واژه، به بررسي عزت در نهضت حسيني پرداخته است.
34.
نهضت كوفه از ديدگاه روانشناسي اجتماعي
پاشا، ابراهيم، تهران، آتيه، چاپ اوّل، 1379، 182 ص.
كتاب، پژوهشي است درباره حركت مسلم عليه السلام و پيامدهاي آن. در اين پژوهش، پژوهنده، اين بخش از نهضت امام حسين عليه السلام را از منظر روان شناسي اجتماعي بررسي و ارزيابي مي كند. عناوين مباحث كتاب - پس از مقدمه اي در باب روش شناسي و موضوع تحقيق - بدين قرار است:
معاويه و شخصيت او، سازمان سياسي حكومت معاويه، گردآوري بيعت براي يزيد و صحنه مرگ معاويه، شخصيت يزيد و مقدمه حكومت او، شهر كوفه و زمان خلافت يزيد، حركت مسلم ابن عقيل به طرف كوفه، حركت كوفه و انتشار خبر آن در دمشق و تصميمات بعدي، بصره و حكومت عبيدالله بن زياد، حركت و ورود ابن زياد به كوفه، شرايط اجتماعي كوفه در زمان حكومت عبيداللّه بن زياد.
35.
نقش ائمه در احياي دين: امام حسين عليه السلام وصي پيامبرصلي الله عليه وآله وسلم و شهيد احياي دين
عسكري، سيدمرتضي، قم، دانشكده اصول دين، چاپ اوّل 1379، 198 ص.
اين كتاب به صورت توصيفي، ابعاد نهضت و انگيزه هاي قيام امام حسين عليه السلام را مورد بررسي قرار داده است. ابتدا اوضاع اجتماعي عرب پيش از اسلام و نيز اوضاع اجتماعي مسلمانان پيش از قيام شرح داده شده است. سپس روش ابوبكر و عمر پس از وفات پيامبرصلي الله عليه وآله وسلم و ماجراهايي از قبيل فدك، سكوت انصار، آغاز نظام طبقاتي در اسلام، چگونگي مقابله معاويه با اسلام و مسئله اطاعت از خليفه مورد بررسي قرار گرفته است.
همچنين علت قيام امام حسين عليه السلام، عزيمت به كربلا، چگونگي شهادت ياران امام حسين عليه السلام، اسارت اهل بيت امام حسين عليه السلام و برخي از حوادث پس از شهادت آن حضرت از جمله سخنراني امام سجادعليه السلام و سخنراني حضرت زينب عليها السلام بررسي شده است.
36.
وارثان عاشورا
صفائي حائري، علي، قم، ليلة القدر، چاپ اوّل 1380، 266 ص.
در اين كتاب خلاصه اي از سخنراني هاي علي صفائي درباره عاشورا و ايام محرم جمع آمده است. «اهداف امام حسين عليه السلام»، «خصوصيات رهبري»، «دستاورردهاي حق»، «عوامل احياء تعليم و تربيت» از مباحث كتاب به شمار مي روند.


منبع :دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.


امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

درباره : مذهبی ,

نمایش این کد فقط در ادامه مطلب برای قرار کد مورد نظر به ویرایش قالب مراجعه کنید
برچسب ها : چرا امام حسین علیه السلام قیام کرد ؟ , قیام , امام حسین , المهدی , هیئت المهدی ,

مطالب مرتبط
علایم ظهور
اس ام اس هاي ويژه ماه محرم - Sms Moharram
چهل حدیث نورانی درباره زیارت امام حسین علیه السلام
بانکداری بدون ربا
شجرنامه عمربن خطاب
رهنمودهای آیت الله بهجت(ره) درباره حل مشکلات، بطلان سحر و محفوظ ماندن
آئین تقدیر از برگزیدگان کنگره بین المللی امام علی النقی علیه السلام - هیئت الرضا+حضور حاج عبدالرضا ه
وقایع ماه‌ رمضان‌ سال ظهور و صيحه آسماني در شب قدر
عمر بن خطاب که بود؟ -1/1

تاریخ : چهارشنبه 24 آبان 1391 نویسنده : ستار صدیق l بازدید : 254

ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


مطالب گذشته
آمار کاربران

عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
خبرنامه
برای اطلاع از آپیدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید تا جدیدترین مطالب به ایمیل شما ارسال شود


تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به هیئت المهدی مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح و مترجم قالب

طراح قالب

جدیدترین مطالب روز

فیلم روز

هیئت المهدی